Online Satış

En Çok Satanlar

Bize Ulaşın: +90 850 305 1220 | info@roltek.com.tr

0
  • No products in the cart.
0
  • No products in the cart.

Remote I/O Uygulamalarında Donanım Seçim Kılavuzu – 1

Roltek > Genel  > Remote I/O Uygulamalarında Donanım Seçim Kılavuzu – 1

Remote I/O Uygulamalarında Donanım Seçim Kılavuzu – 1

Remote I/O uygulamalarını kısaca kablo ile erişimin mümkün olmadığı veya tercih edilmediği noktalarda veri takibi yapmak ve bu verilere bağlı kontroller sağlamak olarak açıklayabiliriz.

 

Endüstriyel otomasyon, akıllı tarım, ev ve bina otomasyonu, sera, akıllı şehir, içme suyu otomasyonu uygulamaları gibi geniş bir kullanım alanına sahip olan Remote I/O sistemleri, dijital dönüşüm uygulamalarında sıklıkla tercih edilmekte ve dijital dönüşümün hız kazanmasına çok büyük katkılarda bulunmaktadır.

 

Uzak izleme ve kontrol uygulamalarında genellikle kablosuz erişim cihazları olan Router ürünleri ve PLC gibi endüstriyel kontrolör cihazları birlikte kullanılmaktadır. Uzak I/O uygulamalarında kullanılacak donanımlar belirlenirken cevaplanması gereken bazı sorular bulunmaktadır. Bu soruların cevaplarına göre kullanılacak donanımları belirlenebilirse, maliyet ve işlevsellik açısından en optimum çözüm sağlanabilir.

Remote I/O Uygulamalarında Kullanılan Donanımlar

 

Uzak izleme ve kontrol uygulamalarında donanımlar seçilirken aşağıdaki sorulara yanıt vermek en uygun donanım ihtiyacını belirlerken önemli bir rol oynayacaktır.

 

– İhtiyaç olan I/O sayısı ne kadar?

 

– Remote I/O cihazına harici bir donanım bağlanacak mı? Eğer bağlanacak ise haberleşme arayüzü ve sinyal tipleri nelerdir?

 

– Merkezi izleme ve kontrol yazılımından bağımsız olarak verilerin işlenecek mi? Ve bu verilere bağlı kontrollerin yapılacak mı?

 

Merkez izleme ve kontrol yazılımında bağımsız olarak veri işleme ve bu verilere bağlı kontrollerin de yapılması isteniyorsa uzak I/O uygulamalarında içerisinde yazılım geliştirilebilen PLC ve RTU gibi donanımlar tercih edilmektedir. Bu donanımların merkezi yazılıma erişimi için Router, GSM gateway ve RF modem gibi donanımlar kullanılmaktadır.

 

Merkezi izleme ve kontrol yazılımından bağımsız olarak herhangi bir veri işleme ve kontrol işlemi yapılmayacak ise PLC, programlanabilir RTU gibi kontrolörleri kullanmadan Uzak I/O uygulamaları yapılabilmektedir. Bu donanımlar genellikle kablosuz haberleşme birimini dahili olarak üzerinde desteklemektedir.

Roltek teknolojinin kontrolör kullanarak geliştirilecek Remote I/O uygulamaları için uzak erişim cihazlarıyla ilgili olarak;

 

4G ve WiFi Router ürünleri için linke göz atabilirsiniz.

 

– 2G teknolojisini destekleyen Modbus TCP/IP – Modbus RTU gateway ürünü için linke göz atabilirsiniz.

 

– RF ile iletişimin uygun olduğu bölgeler için geliştirilmiş olan RF Modem ürünü için linke göz atabilirsiniz.

 

 

Kontrolör gerektirmeyen uygulamalar için Remote I/O donanımları ile ilgili olarak;

– GSM Teknolojisini destekleyen 2 dijital giriş, 2 dijital çıkış ve 2 analog girişe sahip GSM Remote I/O donanım ürünü için linke göz atabilirsiniz.

 

– RF teknolojisini kullanarak 10 kilometre gibi kablosuz iletişim mesafelerine erişebileceğiniz 4 dijital giriş, 4 dijital çıkış ve 2 analog girişe sahip RF Remote I/O donanım ürünü için linke göz atabilirsiniz.

 

– NB-IoT veya LoraWan teknolojisini kullanarak Sıcaklık ve Nem takibi yapabileceğiniz donanım ürünü için linke göz atabilirsiniz.

Remote I/O Uygulamalarında Kullanılan Protokoller

 

IoT teknolojisinin gelişmelerinden önce Remote I/O uygulamaları için Modbus TCP/IP, Modbus RTU, OPC-UA, PROFINET, PROFIBUS gibi protokoller sıklıkla tercih edilmekteydi. Bu protokollerin birbirlerine göre avantajları ve dezavantajlarını farklı bir yazımızda değerlendireceğiz.

 

IoT teknolojisinin gelişmesiyle birlikte günümüzde MQTT, COAP gibi protokoller cihazlar tarafından desteklenmeye ve kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle MQTT protokolü IoT teknolojisinin standart protokolü olma yolunda hızlı bir şekilde ilerlemekte ve günümüzde endüstriyel cihazlar tarafından desteklenir bir hal almaktadır.

 

Remote I/O uygulamalarında kullanılacak donanımın protokolünü seçerken birçok parametre dikkate alınmalıdır. Bunun için aşağıdaki sorulara verilecek yanıtlar sayesinde uygun protokol belirlenebilir.

 

– Veri toplama ve kontrol yazılımı için bir Scada yazılımı mı kullanılacak?

 

– Veri toplama ve kontrol için IoT Platform mu kullanılacak?

 

– Kullanılacak donanımlara sürekli olarak uzaktan erişim isteniyor mu?

 

– Düşük güç tüketimi uygulama için önemli mi?

 

Veri toplama ve kontrol uygulamalarında Scada ve IoT Platform karşılaştırmasını detaylı olarak incelediğimiz yazımız için linke tıklayabilirsiniz.

 

Roltek Fast IoT Platform Modbus TCP/IP ve MQTT gibi birçok protokolü destekleyerek veri toplama ve izleme uygulamalarında Remote I/O donanımları ile uyum içerisinde çalışarak hızlı uygulamalar geliştirilmesine destek verir. Roltek Fast IoT Platform hakkında detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

Remote I/O Uygulamalarında Kullanılan Kablosuz Haberleşme Teknolojileri

 

Uzak I/O uygulamalarında kablosuz haberleşme teknolojisini üzerinde bulunduran donanımlarda genellikle RF, GPRS, 4G, WiFi, LoRa ve NB-IoT gibi birçok teknoloji desteklenmektedir. Kablosuz haberleşme teknolojisini belirlerken aşağıdaki soruları yanıtlamak en uygun teknolojiyi belirlemek için faydalı olacaktır.

 

– Uzak I/O noktası ile Lisans gerektiren bir haberleşme mi yapılmak isteniyor? (GSM, 4G, NB-IoT vb.)

 

– Uzak I/O noktası ile lisans gerektirmeyen bir haberleşme yapılacak ise kablosuz iletişim mesafesi ne kadar?

 

– Uygulama noktasında enerji var mı? Eğer yok ise batarya ile ne kadar kesintisiz bir kullanım gerekiyor?

 

Kablosuz haberleşme teknolojisinin seçimi konusunda uygulama sahasının mevcut durumu hakkında birtakım ön bilgileri edinmek ve sahada testler yapmak uygulama öncesinde zaman ve maliyet kaybı gibi görünse de sahada yaşanabilecek devreye alım sorunlarının ve hatalı donanım masraflarının önüne geçeceği için çok büyük avantajlar sağlayacaktır.

 

Remote I/O uygulamalarında kullanılacak donanımı seçerken ihtiyaçları net olarak belirlemek çok önemlidir. Bu konuda Roltek Teknik Ekibi ile iletişime geçerek teknik destek talep edebilirsiniz.

 

Yazı dizimizin 2.bölümünde bu soruları ve konuları detaylandırarak, yanıtları nasıl yorumlayabileceğimizi açıklayacağız. Bizi takipte kalmaya devam edin!

Bize Ulaşın

Aradığınız ürün burada yoksa hemen bize ulaşın. En uygun çözüm için size yardımcı olalım.

Hemen Arayın
Ücretsiz Destek

Ürünlerimiz hakkında teknik bilgi ve ücretsiz destek için hemen arayarak teknik ekibimizle görüşebilirsiniz.

Hemen Arayın
admin