Online Satış

En Çok Satanlar

Bize Ulaşın: +90 850 305 1220 | info@roltek.com.tr

0
  • No products in the cart.
0
  • No products in the cart.

IoT Platform vs SCADA: Karşılaştırmalı Analiz

Roltek > Genel  > IoT Platform vs SCADA: Karşılaştırmalı Analiz

IoT Platform vs SCADA: Karşılaştırmalı Analiz

IoT Platform vs SCADA: Karşılaştırmalı Analiz

 

Hemen hemen tüm üretim tesislerinde üretim işleminin yürütüldüğü, tüm endüstriyel sistemin bağlı olduğu, verilerin toplandığı, ilgili kişilere üretim hatları ve tesis koşulları hakkında bilgi veren bir SCADA sistemi bulunmaktadır.

SCADA, bilgisayarın, otomasyonun ve dağıtık sistemlerin üretimde kullanılması ile birlikte ortaya çıkan endüstri 3.0 devriminin en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. Günümüzde, endüstri 4.0’ın tanıtılması ve uygulanmaya başlanması ile birlikte endüstriyel otomasyonun geleceğini daha fazla otonom araç ve robot kullanımı, bu araçların kendi aralarında haberleşmeleri üzerine kurulmuştur. Bu oluşuma ise Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) adı verilmiştir.

IoT’nin şirketler için getirdiği fırsatların başında uzaktan izleme ve varlık kontrolü ilk sırada gelmektedir. Ancak bu durumda sıklıkla karşılaşılan bir soru ve endişe ortaya çıkmaktadır;

“Bunu SCADA sistemleriyle zaten yapıyoruz, Neden IoT’ye ihtiyacımız var?”

Bu son derece açık ve dikkate değer bir sorudur. Bu endişeyi gidermenin en iyi yolu ise endüstriyel IoT ve SCADA’yı karşılaştırmaktadır.

IoT Platform ve SCADA sistemlerini bir kaç önemli başlıkta karşılaştıralım.

Cihazların Birlikte Çalışabilirliği

 

SCADA sistemlerinde farklı üreticiler tarafından oluşturulan cihazların entegrasyonu kolay değildir. Bazı durumlarda cihazlar aynı üreticiye ait olsalar bile, sürümleri değişiklik gösteriyorsa cihazları birbirinin yerine kullanmak zordur. SCADA sistemleri, sıklıkla ihtiyaç duyulan farklı cihazların bir arada ek yapılandırmalar oluşturmadan çalıştırılmasını desteklemez. Marka, model, sürüm, protokol bağımsız olarak çalışabilen yatay bir platforma (OPC Server vb.) ihtiyaç duyarlar. Diğer yandan, IoT ekosistemi büyük ölçüde birlikte çalışabilirlik kavramına dayanıyor. Endüstriyel IoT’nin ana odak noktası, modeli veya üreticisi ne olursa olsun bir dizi cihaz arasında iletişim sağlamaktır. IoT, tüm sistem boyunca farklı cihazlar arasında iletişim kurmayı mümkün kılmak için MQTT, CoAP, OPC UA gibi protokoller kullanır.

Veri Analizi ve Anlamlandırma

 

SCADA sistemleri geçmiş verileri analiz etmede ve bu verileri anlamlandırmada sınırlamalara sahiptir. İşletmelerin günlük olarak ürettikleri verileri toplamaya veya analiz etmeye odaklanmaz. SCADA’daki veriler şirkete çok fazla değer katmaz veya işletmenin karar vericilerine herhangi bir yardım sağlamaz çünkü bu veriler veri setlerinin bağlamsal bilgilerini ortaya çıkarmaz ve anlaşılmasını zorlaştırır.

Veri analitiği söz konusu olduğunda IoT, SCADA’dan çok daha faydalıdır. Endüstriyel Nesnelerin İnterneti, her iş sürecinden veri toplar ve depolar. Ardından verimliliği ve potansiyel sonuçları tahmin etmek için büyük veri işleme ve makine öğrenimi algoritmalarının uygulanmasına olanak sağlar. Şirketler, IoT’den elde edilen anlaşılır içgörülerle, ani ekipman arızalarını en aza indirme, bakım ihtiyaçlarını tahmin etme ve mevcut varlıklarından daha yüksek verim elde etme becerisi kazanır.

Ölçeklenebilirlik

 

Bir SCADA sistemi, verileri depolamadığından veya analiz etmediğinden dolay cihazlardan edinilen önemli bilgileri dışarıda bırakabilir. Sisteme bağlı cihaz sayısı, cihazlardan toplanan veri miktarı ve kullanıcı arttıkça, sistemin çalışması için gereken bant genişiliği ve sistem gereksinimleri artmakta dolayısıyla şirket için gider maliyeti de artmaktadır. Bunun da ötesinde monolit olarak tasarlanan SCADA altyapılarında uzak konumlarda bulunan cihazlar için merkezi bir sistemden veri raporları oluşturmak oldukça zordur. Mikro servis mimarisi üzerine geliştirilmiş olan bir IoT Platform ile tüm verilere, verilerin bulutta ya da on-premise olarak saklanması farketmeksizin kolayca erişilebilir. Cihaz sayısı arttıkça sistem yatay olarak genişleyebilir ve yüksek sayıda cihazın sisteme bağlanmasına olanak sağlar. Ekstra cihazların sisteme bağlanma yeteceği, işletmeler için karar verme sürecinde çok önemli bir rol oynayabilecek tüm verilere erişim sağlar.

Standartlar ve Protokoller

 

SCADA sistemlerinde veri toplama, çoğu durumda güvenilir olduğu kanıtlanmış bir standart olan OPC kullanılarak yapılır. Ancak, yalnızca Windows platformunda çalışan Dağıtılmış Bileşen Nesne Modeli (DCOM) teknolojisine dayanır ve bu da büyük bir dezavantaj olabilir.

 

Endüstriyel IoT, veri toplamanın standardizasyonunu sağlar. MQTT, CoAP, OPC UA gibi IoT standartları, farklı üreticilerin farklı cihazlarını ve sensörlerini kullanan tesislerde gerçek zamanlı cihaz iletişimini sağlamak için kullanılır. Bir IoT Platform sisteminde SSL ve HTTPS gibi protokoller kullanılarak verilerin güvenliği de sağlanır.

Sistem Sahiplik Maliyeti

 

SCADA sistemleri ile işletmeler, verileri yalnızca belirli bir dereceye kadar depolayabilir, ardından bu verilerin üzerine daha yeni veriler yazılır. Bu durum, daha fazla veri depolamak için şirketlerin daha yüksek kapasiteli ekstra sunuculara yatırım yapmaları gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, yazılım lisanslama veya ek özellikler alma söz konusu olduğunda, SCADA kullanıcılarının ek hizmetler için ayrı lisanslar satın almaları ve sistemi yükseltmek için düzenli olarak ödeme yapmaları gerekir.

 

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti, şirketler için donanım ve sistem sahiplik maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilirken, aynı zamanda bulut hizmetlerini kullanarak yazılım lisanslama ve yükseltme ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

SCADA ve IoT Platform Birbirlerine Rakip mi?

 

Nesnelerin İnterneti, sürekli olarak birbirine bağlı bir cihaz ağı oluşturmak için birlikte uyum içinde çalışan çeşitli modern teknolojilerin bir araya getirilmiş halidir. IoT Platform yazılımları SCADA’lar ile de birlikte ve uyum içinde çalışabilir.

 

Bir sanayi devriminin her aşamasının bir önceki aşamanın yenilenmesi ve iyileştirilmesi ile inşa edildiği gözlemlenmiştir. SCADA, Endüstri 3.0’ın bir parçasıdır. Günün sonunda, SCADA sistemleri, IoT sistemlerinin ilk nesline dönüşecektir.

 

 

Sonuç olarak; IoT Platform yazılımları SCADA’ların neredeyse tüm yeteneklerini kapsasalar dahi SCADA ve IoT rakip değil, gerektiği durumlarda birbirlerini tamamlayan sistemler olarak görülmelidir. Halihazırda SCADA kullanıyorsanız ve IoT’nin onu nasıl daha iyi hale getirebileceğini öğrenmek istiyorsanız ya da bir IoT sistemine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız ekibimizle iletişime geçin.

 

 

 

Kaynakça:

https://www softwebsolutions.com/resources/scada-system-vs-iot.html

https://www.quora.com/What-is-the-difference-between-SCADA-and-IoT

https://www.biz4intellia.com/blog/industrial-iot-vs-scada-which-is-more-powerful/

Bize Ulaşın

Aradığınız ürün burada yoksa hemen bize ulaşın. En uygun çözüm için size yardımcı olalım.

Hemen Arayın
Ücretsiz Destek

Ürünlerimiz hakkında teknik bilgi ve ücretsiz destek için hemen arayarak teknik ekibimizle görüşebilirsiniz.

Hemen Arayın
admin