fbpx

Üretimden Veri Toplama

Artan tüketim ve globalleşme, üretim yapan işletmelerin daha fazla rakip ile yarışmasına ve pazardaki payın daralmasına yol açmaktadır. Bu durum üreticiler için üretimde kalite, verimlilik ve maliyetin önemini giderek arttırmaktadır.

Üretimde kaliteyi, verimliliği arttırmak ve maliyetleri düşürmek için, üretimin izlenmesi ve elde edilen verilere göre üretimin etkin bir şekilde yönetimi gerekmektedir.

Üretim sahalarından makinelerin hatalı ve hatasız üretim sayıları, planlı ve plansız duruşlar, ham madde miktarları, makinelerin enerji tüketimleri gibi pek çok sayıda bilgi toplanmaktadır. Bu verilerin doğru bir şekilde yorumlanması ve üretimin yönetimi sayesinde üretimde kalite ve verimlilik arttırılarak, maliyetlerde düşüşler sağlanabilmektedir.

Veri Toplamak için Ne Gerekiyor?

Üretimden veri toplamak için uygun donanımlar ve uygun yazılımlar ile veri toplama işlemi rahatlıkla yapılabilmektedir.  Veri toplama işleminde makinelerin veri toplamaya uygun olması süreci hızlandırmaktadır. Uygun olmayan makinelerde ise otomasyon panoları ile veri toplama işlemi sağlanabilmektedir.

Üretimden veri toplama uygulamasında planlamanın iyi yapılması, yatırımın geriye dönüş süreçleri için büyük önem arz etmektedir. Üretici firmalar, veri toplama çözümlerinin seçiminde ihtiyaçları net bir şekilde belirlemeli ve bu alanda uzman firmalar ile ortak çalışmalar yaparak uygun teknoloji seçimini yapmalıdır. Bu sayede yapılacak yatırımın geriye dönüşü çok daha kısa zaman alacaktır.

Roltek Teknoloji üretimden veri toplama alanında, kablolu ve kablosuz haberleşme yapan donanımlarıyla ürün desteği ve gelişmiş üretim yönetimi yazılımı ile yazılım çözümleri sunmaktadır.

Geleceğin Fabrikaları Bugünün Yatırımlarıdır!

Kısaca, Üretimin etkin bir şekilde yönetilmesi için veri çok önemlidir. Bu veriyi sağlamak için kullanılan eski yöntemler, gelişen teknoloji ( IoT, Endüstri 4.0 )  sebebiyle yerini yeni yöntemlere bırakmaktadır.

Üretimin izlenmesi, üretimden verilerin toplanması ve üretimin yönetimi ile fabrikalarınızı birlikte geleceğe taşıyabiliriz. Bu alanda bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Unutmayın “Geleceğin fabrikaları, bugünün yatırımlarıdır!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir