fbpx

Soğuk Zincir Takip Sistemi

Sıcaklık değerli sürekli olarak belirli bir düzeyde kalması gereken gıda ve ecza ürünlerinin taşıma ve depolama süreçlerinde korunmasını sağlayan ve yetkili kişilere ürünlerle ilgili anlık olarak bilgi aktarımı yapan sisteme soğuk zincir takip sistemi adı verilmektedir. Soğuk zincir ürünlerinin teslim alınan noktadan ulaştırılması gereken son kullanıcıya kadar taşıma ve depolanmasını içeren süreçlerin takibi bu sistem sayesinde güvenli şekilde yapılmaktadır.

Soğuk zincir ürünlerinin yönetimi karmaşık ve zorlu bir süreci kapsamaktadır ancak soğuk zincir takip sistemi sayesinde bu süreç oldukça kolaylaşmakta ve basite indirgenmektedir. Soğuk zincir yönetiminin zorlu bir süreci kapsamasının nedeni ürünlerin raf ömrünün korunabilmesi ve uzatılabilmesi için sıcaklık ve nem kontrolünün anlık olarak yapılma gereksinimidir. Ürün ve kalite hassasiyetine dayanan soğuk zincir takip sistemi, ürünlerin depolama, dağıtım ve bulunduğu dolabı kapsayan tüm aşamalarda ortam sıcaklığının belirli bir düzeyde tutulmasını ve güncel olarak raporlanmasını içermektedir.

Soğuk Zincir Takip Sistemi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Soğuk zincir ürünleri belirli bir sıcaklık seviyesinde muhafaza edilmesi gereken dondurulmuş gıda, ilaç, kimyasallar ve nakil için temin edilen organlar gibi hassas maddeleri kapsamaktadır. Bu yüzden gıda sektörü, eczacılık, kimya ve botanik gibi birçok farklı alanlarda soğuk zincir takip sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Tüm bu sektörlerde kullanılan soğuk zincir ürünlerinin öncelikli olarak kendi yapısının korunması yani kalitesinden ödün verilmemesi gerekmektedir. Ürün kalitesini koruyabilmek adına lojistik sürecinin depolama ve dağıtım gibi tüm aşamalarında oldukça dikkatli olunması şarttır.

Soğuk Zincir Takip Sisteminin Avantajları

Belirli sıcaklık seviyesinde muhafaza edilmesi gereken soğuk zincir ürünleri taşıma ve depolama gibi lojistik süreçlerde güvenli şekilde son kullanıcıya ulaştırılmalıdır. Soğuk zincir takip sistemi sayesinde güvenli olarak bu ürünleri saklamak adına soğuk zincir ürünlerinden sorumlu yetkili kişilere anlık olarak bilgi aktarılmaktadır. Ürünlerin bulunduğu konumla ilgili bilgiler bilgisayar, tablet veya akıllı telefon gibi cihazlardan anlık olarak görüntülenebilmektedir. Soğuk zincir takip sistemi içerisinde yer alan sıcaklık sensörleri bulunduğu alanın sıcaklığı hakkında internet ortamında gerçek zamanlı bilgi paylaşımına olanak tanımaktadır. İnternet üzerinde raporlanan sıcaklık seviyelerinin ilgili kişiler tarafından 7/24 izlenebilmesi mümkündür. Ayrıca sıcaklık değerlerinde yaşanan değişimler grafikler üzerinden istatistik raporlarıyla yetkililere sunulmaktadır.

Oluşabilecek beklenmedik sıcaklık değişimlerinde kritik bir durum söz konusu ise sistemdeki alarmlar devreye girmektedir. İlgili kişilere kritik durum hakkında bilgi aktarmak için e-posta veya SMS yoluyla ulaşılmaktadır. Bu sayede soğuk zincir ürünlerine herhangi bir zarar gelmeden müdahale edilmesi için fırsat ortaya çıkmaktadır. Acil durumlarda krizi yönetebilmek adına oldukça fayda sağlayan soğuk zincir takip sistemi, ürünlerin güvenliğini esas alan bir planda tasarlanmıştır. Soğuk zincir takip sisteminin çalışma bilgileri günlük ve geçmişe dönük olarak raporlanabilmektedir. Bu sayede operasyon verimliliğini sağlamak mümkün olmaktadır. Tek merkezden sistem yönetimini yapmak mümkündür bu yüzden soğuk zincir takip süreçleri kolaylaşmaktadır.

Soğuk zincir ürünlerinin depolama ve taşınma aşamalarında kontrolü sağlamak ürün kalitesini koruyabilmek için gerekliliktir. Soğuk zincir ürünlerinin takibini sistemli şekilde yapmak uzun vadede maddi açıdan kar elde etmeyi sağlamaktadır. Soğuk zincir takip sistemiyle ilgili detaylı bilgi almak ve verdiğimiz hizmete ilişkin merak ettiklerinizi sormak için tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Hemen tıklayarak danışmanlarımızla iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir