fbpx

Rüzgar Türbinlerinin Uzaktan Kontrolü ve İzlenmesi

Problem

Rüzgar türbini, rüzgardaki kinetik enerjiyi önce mekanik enerjiye daha sonra da elektrik enerjisine dönüştüren bir sistemdir. Rüzgardan üretilen enerji günümüzde en önemli yenilenebilir ve yeşil enerji çözümlerinden biridir. Rüzgar çiftlikleri kârlı olması için genellikle mümkün olduğunca fazla rüzgar alan, şehirlerden uzak, ulaşımın zorlu olduğu yüksek tepelere veya deniz kenarlarına kurulur. Bu zorlu ortamlar ise daha çok karmaşık parçası olan rüzgar türbinlerine olan ihtiyacı arttırmıştır. Şirketler, tüm parçaları kontrol etmek için rüzgar türbini kontrolörleri kullanmaktadır. Rüzgar türbinlerinin beyni olan PLC’ler tüm sistemi kontrol etmek, raporlar oluşturmak, alarmlar üretmek ve sistemi izlemek için kullanılır. PLC’leri, uzaktan izleme, enerji üretimi raporlaması, parametre kontrolü ve tahmini bakım için birleşik bir sisteme bağlanması gerekir. Buradaki en temel problem, rüzgar çiftliklerinin uzak konumu nedeniyle güvenli internet bağlantısının kolaylıkla sağlanamamasıdır.

Rüzgar Türbini Uzaktan Kontrol ve İzleme

Rüzgar Türbini Uzaktan Kontrol ve İzleme

Çözüm

Yukarıdaki topolojide de görüldüğü gibi, rüzgar türbini, bir PLC bağlantısına sahiptir. Diğer tarafta, her şey Roltek tarafından üretilen Endüstriyel IoT uygulamaları için özel olarak tasarlanan, kompakt, sağlam ve güçlü bir ağ geçidi (gateway) olan RLTK 7130‘a bağlı rüzgar türbini kontrolörü (PLC) aracılığıyla kontrol edilir ve uzaktan izlenir. Bu cihaz güvenilir ve kararlı bir İnternet bağlantısı sağlar. Tüm izleme ve yönetimin yapıldığı PLC ve kontrol merkezi arasında bir Hücresel 4G Modbus ağ geçidi (LTE Modbus gateway) görevi görür. RLTK 7130 endüstriyel gateway, sadece Modbus RTU ile Seri RS485 arabirimine sahip olduğu için değil, aynı zamanda OpenVPN, Güvenlik Duvarı, IPsec gibi gelişmiş özelliklerle donatılmış RoltekOS tarafından desteklendiği için doğru bir seçimdir. Ayrıca, bu 4G Modbus Gateway, diğer avantajların yanı sıra durum raporları gönderme ve SMS veya e-posta yoluyla bildirim oluşturma yeteneğine sahip olan Roltek IoT Platformu  ve diğer Uzaktan Yönetim Sistemleri aracılığıyla yönetilebilir ve izlenebilir.

Faydalar

Kolay Yönetim: Roltek IoT – Uzaktan Yönetim Sistemi kullanarak rüzgar türbinlerine sayı kısıtlaması olmaksızın ihtiyacınız kadar RLTK7130’u yapılandırabilir ve uzaktan kontrol edebilirsiniz.

Enerji Tüketimi: Rüzgar türbinleri enerji ürettiği için, tüm cihazların düşük güç tüketmesi gereklidir. RLTK7130 veri aktarırken dahi oldukça az enerji tüketir.

Sağlam Tasarım: RLTK7130, Roltek’in tüm ürünleri gibi -40 ° C ila 75 ° C arasında geniş bir çalışma sıcaklığı aralığına sahiptir.

Boyut ve Montaj: RLTK7130 son derece küçüktür ve ray montajı aparatlarına sahiptir. Küçük panolarda bile rahatlıkla kullanılabilir.

Neden Roltek?

Roltek, endüstriyel IoT ürün geliştiren deneyimli bir firmadır. Kurulduğu günden bugüne, güvenilir, kaliteli ve kullanımı kolay bir çok ürün geliştirmiştir. RLTK7130’u da aynı zihniyet ve odak ile tasarladık, bu da onu piyasadaki en iyi endüstriyel hücresel ağ geçitlerinden biri haline getirdi. Roltek IoT Platformu başta olmak üzere bir çok IoT Platformu ve SCADA ile eşleştirilebilen bu cihaz, rüzgar türbini bağlantısı için ideal bir seçimdir.

İlgili Ürün RLTK7130

Endüstriyel IoT uygulamaları için özel olarak tasarlanan, kompakt, sağlam ve güçlü cihazdır. RLTK 7130, Hotspot işlevselliğine sahip 2x Ethernet (LAN/WAN) ve WiFi ile donatılmıştır. OpenVPN, IPsec, Güvenlik Duvarı, Hotspot ve uzaktan bağlantı desteği gibi özellikleri ile endüstriyel uygulamalar için güvenli ve istikrarlı internet bağlantısı sağlar.

KABLOSUZ ERİŞİM NOKTASI

2x ETHERNET PORTU (LAN/WAN)

OTOMATİK YENİDEN BAĞLANMA

Roltek Marka 4G LTE Router

YÜKSEK HIZLI 4G/LTE BAĞLANTI

KOLAY MONTAJ ve KURULUM

UZAKTAN YÖNETİM SİSTEMİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir