fbpx

Neden Kablosuz Otomasyon?

Son yıllarda gelişen teknoloji ile beraber endüstri 4.0 ve kablosuz otomasyon sistemleri içerikli konular daha fazla kendini göstermeye başlamıştır. Özellikle otomasyon sistemlerinin insan tarafından yönetilmesi yerine otomatik olarak çalışması bu bağlamda da sistemlerin birbirleri ile kablosuz olarak iletişime geçmesi şeklinde özetlenebilecek olan endüstri 4.0 sayesinde kuruluşlar birçok farklı avantaj elde etmektedir.

Otomasyon sistemleri son dönemlerde teknolojinin gündeminde yer almaktadır. Özellikle ışıksız fabrikalar olarak bilinen akıllı fabrikaların kurulumu ile beraber otomasyon sistemleri ve otomasyon sistemlerinin iletişimleri daha da fazla kuruluş tarafından tercih edilmektedir. Bu sayede hem personel maliyeti azaltılmakta, hem üretimde ve işletmede süreklilik kazanılmaktadır, insandan kaynaklanan hatalar en aza indirilmektedir ve bütün sistem tek bir kontrol noktasından yönetilebilmekte ve izlenebilmektedir.

Otomasyon uygulamaları ile insan hatalarından kaynaklanan güvenlik ve maddi kayıplar önlenebilmektedir. Aynı zamanda işletme gece gündüz durmaksızın çalışabilme özelliği kazanarak üretimde veya yapılan işte süreklilik sağlanmış olmaktadır. Fakat otomasyon tek başına yeterli olmamaktadır. Mutlaka otomasyonlar birbiri ile iletişime geçmelidir. Daha önceden kablo ile yapılabilen bu iletişim günümüzde yerini kablosuz iletişime bırakmıştır.

Kablosuz Otomasyon Sistemleri ve Avantajları

Kablosuz otomasyon sistemleri ise otomasyon sistemlerini akıllı fabrikalar yolunda bir üst seviyeye taşımaktadır. Hareketli parçaların artması ile beraber akıllı fabrikalarda kablosuz otomasyon sistemlerinin önemi de artmaktadır.

Kablolu otomasyon sistemlerinde kablo kurulumu hem işçilik hem de malzeme açısından yüksek maliyetler oluşturmaktadır. Aynı zamanda mesafe arttıkça problemler artmaktadır. Buna ek olarak herhangi bir arıza durumunda kablolu otomasyon sistemlerine müdahale etmek bir hayli zor olmaktadır. Gerek arızaya müdahale gerek arıza tespiti açısından sıkıntı doğmaktadır. Ayrıca kablosuz iletişim teknolojisi içeren otomasyon sistemlerinde ekleme yapmak çok daha kolay olacaktır. Buna ek olarak gıda işletmeleri gibi hijyen kurallarının önemli olduğu yerlerde kablo bağlantıları her zaman problem olmaktadır. Bu tarz yerlerde kablosuz teknolojiler çok daha etkili olmaktadır.

Kablosuz otomasyon uygulamaları ve her mesafeye uygun kablosuz haberleşme ürünleri hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için, alanında uzman teknik kadromuzdan her türlü bilgi ve destek alabilirsiniz. Keşif ve fiyat teklifi hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir