fbpx

GPRS Modbus I/O Modem

GPRS I/O Modem

Endüstri 4.0 ( Industry 4.0 ) ve Nesnelerin İnterneti ( IoT ) ile birlikte endüstriyel otomasyon sistemlerinde ve tarımsal otomasyon çözümlerinde data haberleşmesinde kablosuz iletişimin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.

GPRS Modemler genel olarak endüstriyel otomasyon cihazları ( PLC, HMI Panel, RTU vb. ) arasında data haberleşmesi sağlayan ürünlerdir. Bu alanda üretilmiş ürünlerin büyük bir çoğunluğu sadece kablosuz haberleşmeyi sağlamaktadır. Roltek Teknoloji olarak GPRS Modemleri otomasyon çözümlerinde daha efektif kullanabilmek için Modbus protokolünü destekleyen bir uzak I/O ( remote I/O ) cihazına dönüştürüyoruz. Bu sayede otomasyon sistemlerinde basit I/O kontrolleri için, PLC veya endüstriyel I/O kullanımına gerek bırakmaksızın sadece GPRS Modbus I/O Modem kullanarak çözüm sağlanabilmektedir.

GPRS Modbus I/O Modem İle Hangi Uygulamalar Yapılabilir?

GPRS Modbus I/O Modem kullanarak PLC, SCADA, RTU ve HMI Panel gibi endüstriyel ürünler arasında kablosuz data haberleşmesi sağlanabilir. Ayrıca modbus çalışan sıcaklık, nem, rüzgar ve hava kalitesi gibi sensörlerden kablosuz veri almak için kullanılabilmektedir.

Dahili Modbus I/O birimlerini kullanarak Pompa – Depo otomasyonu çözümlerinde herhangi bir PLC veya RTU kullanmadan modemlerin Modbus Master ve Slave özelliklerini aktif ederek Depo doluluk oranına göre dalgıç pompa, dozaj pompa kontrolü sağlanır. Dahili giriş portlarını kullanarak alarmlar takip edilebilir.

GPRS Modbus I/O Modem, akıllı tarım ve akıllı hayvancılık uygulamalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Akıllı tarım uygulamalarında; toprak nemi takibi, hava sıcaklık ve nem takibi, akıllı sulama çözümleri gibi uygulamalar sağlanabilirken akıllı hayvancılık uygulamalarında ise tavuk çiftliklerinde sıcaklık ve nem takibi, otomatik yemleme otomasyonu, kuluçka takibi gibi uygulamalarda kullanılabilmektedir.

Avantajları Nelerdir?

GPRS Modbus I/O Modem ile mesafe sınırı olmaksızın GSM altyapısının olduğu tüm bölgelerde kablosuz haberleşme sağlayabilirsiniz. Ayrıca endüstriyel haberleşme protokolü olan Modbus TCP/IP üzerinden Modbus RTU desteği sayesinde dijital giriş ve çıkış kontrol ve takibi uygulamalarında PLC, RTU vb. endüstriyel cihaz kullanımına gerek kalmadan GPRS Modbus I/O Modem ürününü kullanabilirsiniz. Roltek Teknoloji olarak otomasyon sistemlerinde kablosuz iletişime geçiş konusunda ücretsiz danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

İlgili ürünümüz için bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir