fbpx

Akıllı Şehirler için Akıllı Park Sistemi

Gelişen dünya ile önce cihazlar akıllı hale gelmeye başladı. Akıllı şehirler söz konusu olunca şehirleri oluşturan unsurlar akıllı hale gelmeye başladı. Akıllı otopark sistemi ile klasik otopark sisteminin problemleri geride kalıyor. Akıllı Şehirler kavramı; insanlar için daha yaşanabilir bir şehir olmayı, enerjinin daha verimli kullanıldığı bir şehir olmayı kendine hedef alıyor.

Akıllı Şehirlere uzanan yolda klasik otopark sistemlerine göz atacak olursak; klasik otopark sistemleri şehirde trafik unsurunu arttırmakta, yakıt tüketimini ve park yeri bulma süresini arttırmakta ve en önemlisi karbon salınımını arttırarak çevreye zarar vermektedir.

Akıllı Şehirler için Akıllı Otopark sistemleri ile park yeri arama süreçleri % 50 oranında kısalıyor, yakıt tasarrufu ile karbon salınımı büyük oranda düşüş sağlıyor. Akıllı otopark sistemleri ile şehir trafiğinde duraklamalar azalarak, daha yaşanabilir bir şehirin ortaya çıkmasına yardımcı oluyor.

Nedir Bu Akıllı Park Sistemi?

Akıllı Otopark sistemi genel olarak ele alındığında sadece otomasyona bağlı olan bir otopark sistemi değildir. Akıllı şehirler için olan Akıllı Otopark Sistemi, Akıllı şehirler gibi odağına insanı alarak, insan odaklı bir çözüm sunmalıdır. Bir vatandaş cep telefonundan şehrine özel uygulamayı indirerek akıllı şehir ağına hızlı bir şekilde dahil olabilmelidir. Şehirdeki hangi otopark ne kadar dolu?, gideceği hedef noktasına en yakın arabayı park edebileceği nokta neresi?, ilgili otopark’a gidebilmek için tercih edeceği güzergah için trafik durumu nasıl? Tüm bu soruların cevabı akıllı otopark sisteminin temelini oluşturmaktadır. Akıllı otopark sistemi ile otoparkların doluluk oranlarını ve gidilecek noktaya en yakın otopark noktalarını görebilir, otopark güzergahı için trafik hakkında bilgi sahibi olunabilir ayrıca otoparkı siz daha o noktaya ulaşmadan kendiniz için rezerve edebilirsiniz.

Akıllı Şehirler için Akıllı Çözümler

Odağına insanı almayan bir çözüm için “akıllı şehirler” kavramından bahsedilemez. Akıllı otopark sistemleri ile şehirler’i oluşturan en temel unsur olan insan ve bizler için hayat kadar önemli olan çevre odaklı bir çözüm sağlanmaktadır.

Roltek Teknoloji Akıllı Şehirler için Akıllı Çözümler üretme konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Daha detaylı bilgi almak için akıllı şehir danışmanınız ROLTEK ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir