Online Satış

En Çok Satanlar

Bize Ulaşın: +90 850 305 1220 | info@roltek.com.tr

0
  • No products in the cart.
0
  • No products in the cart.

Su Tasarrufunun Önemi ve Su Tasarrufuna Yönelik Çözümler

Roltek > Genel  > Su Tasarrufunun Önemi ve Su Tasarrufuna Yönelik Çözümler

Su Tasarrufunun Önemi ve Su Tasarrufuna Yönelik Çözümler

Günümüzde neredeyse tüm gündemimiz Covid-19 ile ilgili gelişmeler olmuş durumda. Ancak tüm dünyayı yakın gelecekte bekleyen daha büyük bir sorun var;

 

Ulaşılabilir, temiz su krizi.

 

Temiz, içilebilir yani tatlı su, herhangi bir alternatifi bulunmaması sebebiyle insanlığın geleceği için yaşamsal bir öneme sahip. Hepimizin bildiği gibi dünyamızın dörtte üçü denizlerle kaplı. Fakat içilebilir su oranı yalnızca %2.5. Tüm dünyada yaşayan 7 milyardan fazla insan var ve bu sayı her geçen gün artıyor. Tatlı su tüketimi hızla devam ederken, su kaynakları küresel ısınma sebebiyle oluşan yağış azlığı ve aşırı buharlaşma sebebiyle yenilenmiyor, sanayileşme ve endüstrileşmeyle birlikte kirlenerek yok oluyor.

Ülkemizde ise son günlerde yağış olmaması sebebiyle akıllara gelen su tüketimi konusu dünya ortalamasına göre çok daha yüksek durumda. Hijyen Ev Kategorisi Başkan yardımcısı Beaulieu, yapılan araştırmalara göre dünya ortalamasının günde kişi başı su tüketiminin 80 litre olduğunu, Türkiye’de ise kişi başı 190 lite su tüketildiğini bildirdi. Su stresli ülkeler sınıfında yer alan Türkiye’de 2015 yılında 1.422 metreküp olan kişi başına düşen su miktarı, 2017 yılı itibarıyla 1.386 metreküp olarak hesaplanmaktadır. İklim değişikliği, artan şehirleşme, endüstriyel gelişmeler, doğrudan ve dolaylı su kullanım alışkanlıkları ile coğrafi koşulların gelecekte tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kişi başına düşen su miktarının azalmasına neden olacağı öngörülüyor. Durum böyle olunca, yakın gelecekte Türkiye su fakiri bir ülke haline gelebilir.

Evde kullandığımız suyun 23 katı gıda ve eşyaların üretimi için harcanıyor.

 

Su kıtlığı, her yıl en az bir ay boyunca tüm dünyada 2,7 milyar kişiyi etkiliyor. Evlerde musluklardan akan su, su tüketiminin yalnızca bir kısmını oluşturuyor. En çok su kullanımı tükettiğimiz mal ve hizmetlerin üretimlerinde, işleme süreçlerinde gerçekleşiyor.
Deniz suyunun arıtılarak içme suyuna dönüştürülmesi her ne kadar mümkün olsa da, henüz yüksek maliyetli olması sebebiyle toplumla ulaşması pek mümkün olamıyor. Su krizi yaşamamak için alınması gereken önlemler hayati bir öneme sahip. Bireysel önlemler mutlaka faydalı oluyor ancak asıl önlem alınması gereken alanlar tarım ve endüstri olarak gözüküyor. Çünkü katı gıda ve eşya üretiminde evde yapılan tüketimden 23 kat daha fazla tüketim yapılıyor. Örnek verecek olursak 200 gr. paket patates cipsi için 185 lite, bir kilogram sığır eti üretimi için yaklaşık 15 bin litre su gerekiyor.

Su tüketiminin yüzde 70’ini tarım, yüzde 19’unu sanayi oluşturuyor.

 

Tarımda geleneksel sulama yöntemleri ve içme suyu sistemlerinde teknolojinin kullanılmaması gibi durumlar su sarfiyatının başlıca sebebi olmaktadır. En yüksek tüketimin tarımda olduğunu göz önüne alacak olursak, bu alanda yapılacak düzenlemeler gereksiz tüketime büyük ölçüde engel olabilir.

Geleneksel sulama yöntemlerinde kontrolsüz bir sulama yapıldığı için su kaynakları gereksiz yere tüketiliyor. Aynı durum içme suyu sistemlerinde de bulunuyor. Köy ve ilçelerde içme suyu sistemleri su kaynaklarındaki pompalar vasıtasıyla depolara basılıyor. Ancak depo tarafında bir doluluk/seviye kontrolü yapılmadan rastgele çalıştırılan pompalar, depoların taşmasına sebep oluyor. Bu durum gereksiz içme suyu tüketimini arttırıyor.

Tarımsal sulamada ise; toprak nemliliği kontrol edilmeden, yetiştirilen ürüne uygun olmayan, salma sulama diye de bilinen kontrolsüz sulama yöntemleri farklı bir çok zararının yanında önemli zararlarından birisi tarımdaki en büyük gereksiz su tüketimini oluşturuyor olması.
Tarımda ve sanayide teknolojiden faydalanarak yatırım maliyeti yüksek olmayan otomatik sulama sistemleri, sulama otomasyonu ve pompa depo otomasyon sistemlerinin kullanılması su tüketiminin önlenmesinde büyük bir rol oynuyor.

 

Sonuç olarak, dünya üzerinde 1.4 milyar km³’lük su rezervinin sadece yüzde 1’i içilebilir, tatlı su kaynaklarını oluşturuyor. Küresel ısınma ile bu sınırlı kaynakların da %25’inin kaybedileceği ön görülüyor. Gereksiz su tüketimlerine önlem almak ve su kaynaklarının verimli şekilde kullanılması herkes için artık bir zorunluluk haline gelmiş durumda.

 

Sulama otomasyonu ve içme suyu pompa depo otomasyonu sistemleri hakkında detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yazılarımıza göz atın.

Pompa Depo Otomasyonu

Pompa depo otomasyon sistemi ile tasarruf edin!

 

Sulama Otomasyonu

Sulama otomasyonu ile gereksiz sulamayı önleyin!

Kaynaklar:
https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/turkiyede-kisi-basi-190-litre-su-tuketiliyor/1454848
https: //www.bugday.org/blog/su-ayak-izimizin-farkina-varalim/
https://www.haberturk.com/temiz-su-icin-25-litre-belgeseli-2436400

Bize Ulaşın

Aradığınız ürün burada yoksa hemen bize ulaşın. En uygun çözüm için size yardımcı olalım.

Hemen Arayın
Ücretsiz Destek

Ürünlerimiz hakkında teknik bilgi ve ücretsiz destek için hemen arayarak teknik ekibimizle görüşebilirsiniz.

Hemen Arayın
admin