Online Satış

En Çok Satanlar

Bize Ulaşın: +90 850 305 1220 | info@roltek.com.tr

0
  • No products in the cart.
0
  • No products in the cart.

Doğru Anten Seçimi: Antenler ve Çeşitleri

Roltek > Antenler  > Doğru Anten Seçimi: Antenler ve Çeşitleri

Doğru Anten Seçimi: Antenler ve Çeşitleri

Anten Nedir?

 

Antenler, verici olarak kullanımda elektriksel sinyali elektromanyetik dalga şekline dönüştürür ve bu enerjiyi serbest uzaya yayar veya yönlendirir. Alıcı olarak kullanımda ise serbest uzaydaki elektromanyetik dalgaları yakalayarak bunları elektriksel sinyallere dönüştürür. Kısaca anten fonksiyonel olarak bu şekilde tanımlanabilir.

Uygulama alanlarının koşullarına ve antenlerin karakteristik özelliklerine antenler tercih edilir. Doğru antenin seçimi sistem performansını, güç tüketimini, bakım maliyetlerini doğrudan etkilemektedir. Kullanıcılar bu durumun önemini IoT dünyasının gelişmesi ile artan kablosuz cihaz sayısı sebebiyle daha iyi anladı. Dolayısıyla kablosuz haberleşme için cihazlarda kullanılacak antenlerin seçimi büyük bir önem arz etmektedir. Uygulama bazlı anten seçimi ile ilgili yazımızı farklı bir yazıda ele alacağız.

Anten Karakteristik Özellikleri

 

Kablosuz haberleşme sistemlerinde sistemin kalitesi, bakım maliyetlerini ve güç tüketimini doğrudan etkileyen antenlerin karakteristik özelliklerini aşağıdaki başlıklar altında açıklayabiliriz.

 

1- Giriş Empedansı: Kablosuz haberleşme sistemlerinde vericiden çıkan gücün antenden kayıpsız bir şekilde ışıma yoluyla iletilmesi istenir. İdeal durum budur. Kaynak ile anten arasındaki empedans uyumsuzluğunda ise kayıplar ortaya çıkar.

 

2- VSWR ( Duran Dalga Oranı ): Anten girişinde iletim hattı boyunca veya kaynağa geri yansıyan gücü tanımlayan bir ölçüdür. Maksimum verim için iletim hattının empedansı ile antenin empedansı iyi eşleşmelidir.

 

3- Polarizasyon: Elektromanyetik dalgaların elektrik ve manyetik alanı vardır. Bu iki alan birbirine daima diktir. Elektromanyetik dalganın elektrik alan bileşeninin yönü ışımanın polarizasyonunu belirler. Doğrusal, eliptik ve dairesel olmak üzere 3 farklı polarizasyon vardır.

 

4- Anten Etki Yüzeyi: Antenler ışıma yaparken bunu belirli bir şiddette gerçekleştirirler. Antenin yaydığı ışıma şiddeti, ortama yaydığı güç ile doğru orantılıdır. Uzaydaki serbest elektromanyetik dalgaların anten uçlarına iletilmesi yeteneği olarak düşünülebilir.

 

5- Işıma Gücü ve Direnci: Anten için ışıma gücü antenin uzaya aktardığı güç olarak ifade edilebilir. Işıma direnci ise yapılan ışıma sonucunda anten üzerinde oluşan akıma göre hesaplanan dirençtir.

 

6- Işıma Paterni: Uygulama bazlı anten seçiminde en önemli karakteristik özelliklerden bir tanesi ışıma paternidir. Açıya bağlı bir büyüklük olan ışıma paterni antenin yatay ve düşeyde tüm açılarda yaptığı ışımanın güç ve kazanç bilisini göstermektedir.

 

7- Yakın ve Uzak Alan: Herhangi bir ışıma elemanına yakkın olan bölge yakın alan olarak tanımlanmaktadır. Uzak alan ise elektromanyetik dalgalar için düzlem dalga yaklaşımı yapılabilen bölgedir.

 

8- Anten Verimi: Kaynaktan antene iletilen gücün antenden ışınan güce oranı kısaca anten verimi olarak tanımlanabilir.

 

9- Anten Yönelticiliği ve Kazancı: İzotropik referans bir antene göre tanımlanan iki önemli parametredir. İzotropik anten her yöne eşit oranda güç yayabilirken normal antenler ise yayamaz. Antenin belirli bir doğrultuya eşit oranda gücü yayabilme özelliğine anten yönelticiliği olarak tanımlanabilir. Anten kazancı ise yönelticilik ve verimin çarpımına eşittir.

 

10- Demet Genişliği: Elektromanyetik dalga demetinin ışıma doğrultusundaki gücün yarıya düştüğü açısal genişlik olaran tanımlanabilir.

Anten Çeşitleri

 

Uygulamaya sahasına, çalışma frekansına, kullanılacak ortamın şartlarına göre farklı farklı anten çeşitleri bulunmaktadır. Tüm antenler için referans alınabilecek izotropik anten ve genel kullanıma sahip antenleri aşağıdaki gibi sınıflandırabiliriz.

 

 

1- İzotropik Antenler

İzotropik antenler her yöne eşit bir şekilde ışıma yaptığı varsayılan teorik antendir. İzotropik anten %100 verimlilik ile çalışır. Teorik olarak hesaplamalarda kullanılan izotropik anten genellikle anten kazancı hesaplamalarında kullanılmaktadır.

2- Tel Tipi Antenler

Tel antenler temel anten türlerindendir ve yaygın kullanıma sahiptir. Bu anten tipine örnek olarak Dipol, Monopol, Sarmal, Halka antenleri gösterebiliriz.

3- Log Periyodik Antenler

Geniş bir frekans bandı üzerinde çalışan çok elemanlı ve yönlü bir antendir. Papyon Antenleri, Log Periyodik Antenler gibi antenler bu antenlere örnek gösterilebilir.

4- Gezici Antenler

Yagi-Uda, Helical Wire, Spiral Antenler gibi antenleri bu tip antenlere örnek gösterebiliriz.

 

 

5- Açıklık Antenleri

Horn Anten ve Slot Anten gibi antenleri örnek gösterebileceğimiz antenlerdir. Sıva altı uygulamalar, Hava ve Uzay aracı gibi uygulamalarda kullanıldığı görülmektedir.

 

6- Microşerit Antenler

Genellikle cep telefonları, arabalar, füzeler, uydular, uzay araçları gibi alanlarda kullanılan microstrip antenler genel olarak üst katmanda elektriksel bir iletken, alt katmanda yansıtıcı bir iletken levha ve bu iki katman arasında bulunan dielektrik bir tabakadan meydana gelmektedir.

Bir sonraki yazımızda uygulamaya bağlı anten seçimi konusuna değineceğiz.

Roltek teknoloji olarak 433 MHz, 868MHz, GSM, 3G, 4G/LTE ve WiFi konusunda antenler sağlıyoruz. Uygulamanıza yönelik en uygun anteni belirlemek için bizlerle iletişime geçmekten çekinmeyin.

 

 

Kaynakça:
1- David Bailey, Radio Engineering and Telemetry For Industry
2- Turhan Özkan, Mikrodalga, 1983
3- İsmail Güngör, FREKANS SEÇİCİ YÜZEYLER KULLANARAK İKİ FARKLI FREKANSTA İSTENİLEN IŞIMA DESENLERİNE SAHİP REFLEKTÖR ANTEN TASARIMI, 2012
4- Ümit Binici, RADYO FREKANSI ENERJİSİ HASATLAYICI DEVRELERİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ MODELLENMESİ, 2018
5- https://en.wikipedia.org/wiki/Log-periodic_antenna
6- https://www.everythingrf.com/community/what-is-a-yagi-antenna
7- https://en.wikipedia.org/wiki/Horn_antenna
8- https://www.electronicshub.org/types-of-antennas/
9- https://www.antenna-theory.com/antennas/main.php

Bize Ulaşın

Aradığınız ürün burada yoksa hemen bize ulaşın. En uygun çözüm için size yardımcı olalım.

Hemen Arayın
Ücretsiz Destek

Ürünlerimiz hakkında teknik bilgi ve ücretsiz destek için hemen arayarak teknik ekibimizle görüşebilirsiniz.

Hemen Arayın
admin