Online Satış

En Çok Satanlar

Bize Ulaşın: +90 850 305 1220 | info@roltek.com.tr

0
  • No products in the cart.
0
  • No products in the cart.

Anten Seçim Kılavuzu

Anten monte edilecek yeri belirlerken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Anten bağlantısı yapılacak yerin seçiminde antenin haberleşme istenen diğer cihaz veya cihazlar ile doğrudan görüş hattında olması önemlidir. Ayrıca anten monte edilecek yerin etrafının açık olması ve GSM Baz İstasyonu, Elektrik Hatları, Radyo Vericileri gibi noktalardan mümkün olduğunca uzak konumlandırılması önerilir.

 

Anten kazancı belirlerken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Anten kazancını belirlerken haberleşmek istenilen cihazların uzaklığı, arada engel olma durumu, kot farkı, cihazımız ile anten arasındaki mesafe ve ERP dikkate alınması gereken unsurlardır.

 

Kot farkı, arada engel olması gibi durumlarda düşük kazançlı antenler tercih edilebilir. Aynı düzlemde arada engel olmayan fakat uzak mesafelerde iletişim için yüksek kazançlı antenler tercih edilebilir. Düşük kazançlı antenlerin küresel olarak daha etkin yayın yaparlar. Anten kazancı arttıkça antenlerin dikeyde bakış açısı daralmaya başlar. Aşağıdaki görseli bu konunun daha anlaşılır olması için inceleyebilirsiniz.

 

 

Anten kablosunu seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Anten kablosunu mümkün olduğunca kısa tutmak en iyi RF performansı için önemlidir. Anten kablosunu belirlerken antenden cihaza kadar olan uzaklık, ERP sınırlaması gibi unsurlar dikkate alınmalıdır. LMR240, LMR400, RG58, RG174 vb. Kabloların hepsinin her bir metredeki zayıflatması birbirinden farklıdır. Kablo tiplerinde metre başı kayıplar kablo kalitesine göre değişiklik gösterebilir.

 

Kablo Tipi Metre Başı Kayıp (Ortalama)
RG58 ~ 0,6dB
LMR240/td> ~ 0,25dB
LMR400/td> ~ 0,13dB

Farklı kazanç ve kablo seçenekleri bulunan, fiberglass malzemeden üretilen, yüksek kaliteli antenleri inceleyin.

Hemen İnceleyin
admin
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.